25
ژوئن

اتاقی برای مامان بزرگ بساز: معماران خانه ای برای همه نسل ها طراحی میکنند.(2)

خانه ام-ام، یک ویلا سه طبقه در هلسینکی است با یک آپارتمان جداگانه در طبقه همکف. ساخته شده توست توماس اوشیمو

در مقاله اول به مطالعه چند ویلا و آپارتمان ساخته شده برای زندگی چند نسل در یک فضای مشترک پرداختیم حال به ادامه آن می پردازیم:

خانم ملاسمیانی گفت: «وقتی خانه را ساختیم، از پدرم خواستم که خطی بر روی کاغذ بکشد که جداکننده بین فضای ما از همسایگی ها و هم زمینی که ما هزینه اش را برای ساختن خانه مان پرداختیم باشد.  وی همچنین گقت” من طراحی اورا بدین صورت که هم طراحی فضای سبز را می شناخت و هم میدانست باید به چه فضاهایی در آن فکر کند را دوست داشتم.”
خانم مولاسمیانی درباره مادربزرگش که در سن ۹۱ سالگی به این فضا نقل مکان کرد و ۲ فرزند داشت وهم اکنون فوت کرده است. میگوید: “پدرم هرروز فرصت دیدن و صحبت کردن با مادرش را داشت.”

اما الان خانه وارد مرحله دیگری که برای زمان بلند مدت آن برنامه ریزی شده مورد استفاده قرار می گیرد.
آقای سیتونن میگوید: “ما درباره روش زندگی در این خانه گفت و گو کردیم. به این فکر کردیم که چگونه می توانیم زمانی که بچه ها ترکمان میکنند از فضا استفاده کنیم و بعد از آن هم که مادربزرگ فوت کرد و البته که در آینده پدر یا مادر بچه ها (ما) یا هر دو ممکن است فوت کنیم. ما حتی به ۵، ،۱۰ و ۵۰ سال بعدی زندگی در اینجا نیز فکر کرده ایم.”

خانه ام-ام اینگونه طراحی شده بود که اتاق های کودکان در طبقه دوم بتوانند در آینده با هم ادغام شوند. خانم میلانزی و آقای میلونوف می توانند یه طبقه ‍پایین نقل مکان کنند و فضاهای طبقه بالا را به یک استودیو تبدیل کنند. آقای سیتونن ای نظر رو داشت که ” بعدها شاید یکی از بچه ها بتواند به آپارتمانی که مادربزرگ در آن زندگی می کرد بازگردد،که البته آن را حالا اجاره داده ایم.”

Caring Wood در کنت، انگلستان، خانه ای برای چند نسل است که برای آینده ساخته شده است. این خانه توسط دفتر آقای جیمز مکدونالد رایت، در لندن، به همراه نیل ماکسول ساخته شده است، این خانه طراحی آقای رایت در دفتری معماری محقر است و به عنوان خانه ای ییلاقی برای یک زوج ۷۰ ساله طراحی شده است.این زن و شوهر پیر دارای سه دختر و هفت نوه هستند که همگی با هم زندگی می کنند. آقای رایت میگوید: “ما ۱۵ نفر هستیم ، ایده ما این است که بیشترین زمان را با یکدیگر صرف کنیم”.

آقای وراس می گوید: “دیوارهای داخلی خانه همگی پارتیشن هستند، بنابراین می توان آنها را دوباره جابه جا کرد.” وی گفت: “برای استفاده در آینده نیز ، آسانسور وجود دارد که به تمام طبقات خانه دسترسی پیدا خواهد کرد. این در حالی که حریم خصوصی نیز وجود دارد ، آقای رایت گفت کودکان 3 تا 17 ساله در مورد از بین بردن حریم شخصی شک ندارند. وی گفت: “آنها داخا همه اتاق های شخصی ما می چرخند.”
در تورکو سوئد، یک روستای ساحلی در شمال مالمو وجود دارد، که شرکت معماری ماکا یک ویلای ییلاقی چند نسلی برای یک مادر و سه فرزندش طراحی کرد که در حال حاضر سه نوه دارد.

آقای وراس می گوید: “دیوارهای داخلی خانه همگی پارتیشن هستند، بنابراین می توان آنها را دوباره جابه جا کرد.” وی گفت: “استفاده برای آینده نیز ، آسانسور وجود دارد که به تمام طبقات خانه دسترسی پیدا خواهد کرد. این در حالی که حریم خصوصی نیز وجود دارد ، آقای رایت گفت کودکان 3 تا 17 ساله در مورد از بین بردن حریم شخصی شک ندارند. وی گفت: “آنها داخل همه اتاق های فردی می چرخند.”

برای مشاهده ادامه مقاله اینجا را کلیک کنید