• 26
  ژوئن

  اتاقی برای مامان بزرگ بساز: معماران خانه ای برای همه نسل ها طراحی میکنند.(۳)

  حیاط مشترک کرینگ وود(CARING WOOD)، طراحی شده توسط جیمز مکدونالد رایت و نیال ماکسول، از شرکت دفتر روستایی ب
  Fحیاط مشترک کرینگ وود(CARING WOOD)، طراحی شده توسط جیمز مکدونالد رایت و نیال ماکسول، از شرکت دفتر روستایی معماری. ساخته شده هیکو پریگ

   

  در دو مقاله اول “اتاقی برای مامان بزرگ بساز : معماران خانه ای برای همه نسل ها طراحی میکنند. به بررسی چند خانه برای زندگی چند نسل مختلف “ در جاهای مختلف جهان پرداختیم و در این مقاله به دو خانه چند نسلی دیگر می پردازیم.

   ادامه:

  در تورکو سوئد، شرکت معماری ماکا یک خانه تعطیلات چند نسلی برای یک مادر و سه فرزندش طراحی کرد. این ساختمان یک بخش اصلی با دو بال در روطرفش و یک مهمانخانه نیمه مستقل است که در پیرامون حیاطی مشترک قرار دارد. ایسون لیندمن

  در تورکو سوئد، یک روستای ساحلی در شمال مالمو وجود دارد، که شرکت معماری ماکا یک ویلای ییلاقی چند نسلی برای یک مادر و سه فرزندش طراحی کرد که در حال حاضر سه نوه دارد.

  دانیل هدنر، همراه با یلوا درهگپانی معماران این خانه میگویند: “تورکوف همیشه محلی برای ملافات همه نسل های این خانواده بوده است.”

  کل مساحت این خانه ۱۷۴۰ متر مربع است که حیاطی در فضای باز که به عنوان یک فضای اجتماعی برای خانواده استفاده می شود دارد و ساختمان اصلی دارای دو بال و مهمانخانه ی کوچک و مجزایی به مساحت ۲۹۰ متر مربع است که خود دارای آشپزخانه و حمامی مختص به خود می باشد.
  خانم درهوگوپیان، معاون آقای هدنر می گوید “و همچنین دسترسی به فضای عمومی و اتاق های شخصی و گوشه ها در خانه ای برای چند نسل لازم است دستیار آقای هدنر همچنین میگوید:”با توجه به اینکه خانواده های بزرگ با یکدیگر زندگی می کنند، ایده جدیدی نیست، و زندگی در خانه مادرزن در بسیاری جاها رایج هست، خانه های چند نسلی ساخته شده به طور هدفمند عمدتا  “یک پدیده جدید در جامعه غرب”  است. اما در کشورهای آسیایی یک سنت قدیمی است.این کار ابتکار یک زن و شوهر آسیایی بود ، که یک خانه چند نسلی در ملبورن استرالیا به نام  چارلز خان را، سفارش داد.
  اندرو می نارد،کسی که شرکتش را با معماری به نام آستین مینارد، طراحی کرده بود،میگوید “برای آنها داشتن اینچنین خانه ای یک روش کاملا معمولی بود.”

  • در ملبورن، استرالیا، مفهوم گرنی فتی (تخت و مسطح برای مامان بزرگ)
   به خانه چارلز به عنوان یک فضای هماهنگ بر روی زمین جای گرفته است.

   پیتر بنتس

    

   برای پروژه خانه چارلز آقای مینارد “تخت و مسطح برای مامان بزرگ” سنتی استرالیایی را (بازگشت به گذشته) تبدیل کرده است و با استفاده از آن  آن رابه به عنوان یک فضای کاملا منطبق بر روی زمین تبدیل کرده است.
   اگرچه خانه های چند نسلی به طور معمول بخشی از فرهنگ استرالیا نیستند،اما آقای می نارد می گفت که این کشور کاملا از آنها سود خواهد برد.”سیدنی و ملبورن در میان ۱۰ شهر از شهرهای هزینه سنگین برای داشتن خانه خود در جهان هستند. او گفت: ” نسلی کامل از جوانان امروزی هستند، که حتی برای خرید به بازار نیز نمیخواهند بروند.”

   طراحان و سازندگان به چالشی با طیف وسیعی از خانه های معمول، از جمله خانه هایی که به اصطلاح کوچک،نامیده می شوند به مشکلات پاسخ داده اند. اما آقای مینارد طرفدار چنین کاهش شدیدی نیست.
   وی می گوید: “من فکر می کنم خانه ای برای چند نسل، اگر شما آن را به خوبی طراحی کنید، راهی زیبا برای زندگی مردم است ، اما چیزی که من نمی خواهم راهی دیگر است که مردم را مجبور به زندگی در فضای کوچک کند برای اینکه هیچکس مسایل اقتصادی مسکن ارزان قیمت را حل نمی کند “.برای آقای ون اپن و قوانین در آمستردام، تنها چالش زندگی چند نسل در یک خانه، عدم اطمینان از آنچه که باید نتیجه بدهد هست. وی می گوید: “چالش بزرگتر وقتی است که آنها بزرگتر می شوند و اینکه چگونه باید آنها را سازمان دهی کنیم.”
   آقای اووویچ نیز می گوید: “ما نمی توانیم از آنها انتظار داشته باشیم که ۲۴ ساعت کل روز را پرستاری کنند، اما برای زمان حال، خانواده از مزایای زندگی در نزدیکی هم برخوردار می شوند .آقای ون اپپن می گوید: “ما قبلا یک بار در هفته شام را باهمدیگر می می خوریم، اما حالا بیشتر شده است و ما الان در کل خانه با همدیگر در ارتباطیم ، مثلا: در باغ، بر روی تراس بام و در آشپزخانه. “

   برای دریافت فایل پی دی اف کل مقاله اینجا را کلیک کنید.

   برای مشاهده قسمت اول مقاله اینجا را کلیک کنید.

   برای مشاهده قسمت قبلی مقاله اینجا را کلیک کنید.

   برای مشاهده متن کامل مقاله اصلی به سایت زیر مراجعه کنید.

   https://www.nytimes.com/2019/06/12/realestate

   

   

0 comments

Leave a reply