09
جولای

طراحی و اجرای ویلای ژاو واقع در آبسرد دماوند

طراحی و اجرای ویلای ژاو واقع در آبسرد دماوند

مساحت کل پروژه ویلایی ژاو در حدود ۲۲۰۰ متر مربع بوده و درخواست کارفرما باقی ماندن منظر آن به صورت کاملا طبیعی بوده است . در این راستا طراح پروژه سعی نمود شمال زمین را تنها با قرار دادن  استخر و باربیکیو و بنای ساختمان در منتهی علیه زمین، بیشترین فضا برای کاشت درختان را حفظ کند.


متریال استفاده شده در طبقه همکف ساختمان سنگ های اخرایی موجود در منطقه برای ادغام آن با طبیعت  اطراف بوده است
.

برای استفاده از مناظر موجود در شمال باغ به دلیل شیب زمین تنها با تعبیه شیشه ای سرتاسری با عرضی ۳ متر، قابی زیبا از کوه ها دیده می شود ونمای جنوبی ساختمان نیز با ایجاد بازشوهایی وسیع برای دید مستقیم به استخر از ایده های طراحی فضا بوده است.

در طبقه بالایی (دوم)ا،با تعبیه ی تراسی بزرگ و مسقف (۲۰ متری) منظره ای از کوه های البرز به چشم می آید.

فضای منطقه ، کاملا آرام و دنج هست و درخواست کارفرماحفظ کامل این آرامش برای فرار از دغدغده های موجود در پایتخت و روزمره بوده است.

توزیع عمودی کاربری های ویلا(علی الخصوص قرار دادن فضای تاسیساتی در زیر همکف) باعث شده است استفاده از فضای سبز و کاشت درختان به میزان حداکثری خود باشد. استفاده از درختان سپیدار در دو طرف استخر علاوه بر اینکه مانع دیدی عالی از سمت خیابان های اطراف بوده است، همچنین بدلیل برگان نقره ای رنگ آن، منظره ای دلچسب را ایجاد کرده است . علاوه بر این حرکت باد پژواک صدایی گوش نواز را منعکس میکند.

فضای داخلی ویلا با متراژ ۱۸۰ متر مربع بدین گونه طراحی گردید که : طبقه اول هالی عمومی به صورت فضایی کاملا باز برای برگذاری میهمانی ها و دورهمی های کارفرما ، به همراه اتاقی مهمان و آشپزخانه باشد و طبقه دوم ، فضاهای خصوصی (۳ اتاق خواب) به همراه هالی خصوصی و کوچک و تراسی مسقف تعبیه گردد.

 ۲ اتاق اصلی و بزرگ تر با تراسی مشترک برای دید به سمت استخر قرار گرفتند .

در انتها پوسته شیبدار بر روی سقف بدلیل زمستان های پر برف آبسرد، لازمه طراحی برای این فضا بود.