عکس دپارتزامپارک
22
ژوئن

درباره کریستین دپارتزامپارک

شناخت معمار فرانسوی کریستین دپارتزامپارک

 

کریستین دپارتزامپارک، معمار فرانسوی در تاریخ ۵ می۱۹۴۴در مراکو به دنیا آمد، او در سال های ۱۹۶۰ آنچنان راغب به ادامه ی رشته معماری نبود و اندیشه های ایده آلیستی مدرنیسم نیز در رشته های هنری داشت و در انتها سعی کرد قبل از طراحی یک مدل جدید طراحی شهری متناوب (Iterative designs) با تاکید بر فضاهای باز متمرکز، نقش معماری را در زندگی و تعاملات شهری درک کند.

تیاتر کازابلانکا
تیاتر کازابلانکا 

مطالعه زیر نظر ایگون بیاندویین و بیانات جرج کندیش در هنرستان اکوباوکس در پاریس،باعث ایجاد شک و تردید دپارتزامپارک در مورد ادامه معماری در سال های پایان تحصیل وی شد و بدین صورت، پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۶۹،ده سال بعدی زندگی حرفه ای خود را صرف مطالعه درباره ماهیت محله ها و شهرها کرد و همچنین سعی نمود عملکرد اجتماعی معماری را درک کند و همانند یک کودک نوپا پاسخ پرسش هایش درباره ایده های مدرنیست در برنامه ریزی شهری را بیابد.

اجتناب وی از کمیسیون ها و همکاری با جامعه شناسان برای درک هرچه بهتر معماری به عنوان بخشی از کلان بزرگتر، او را به سمت یک نگرش متفاوت نسبت به معماری و برنامه ریزی شهری سوق داد که بلافاصله پس از بازگشت وی به معماری در سال ۱۹۷۹مورد اهمیت بسیار زیادی قرار گرفت.

طراحی شهری پورتزامپارک

اولین کار اصلی او، پروژه مسکن Haute-Formes در پاریس بود. پورتزامپارک بلوک های ساختمانی همیشگی را از بین برد و جای آنها را باز کردن محوطه  با بازی ها پیچیده و ایجاد میدان و پر کردن بقیه فضاها با ساختمان های کوچکتر کرد . ترکیبی از سبکی منعطف و همچنین بلوک هایی به صورت مجزا در برنامه فیزیکی طرح وی موفقیت آمیز بود و به سرعت به تعدادی از پروژه های برجسته، از جمله:

دانشکده رقص پاپ اپرا – ۱۹۹۸

موسه بردلر- ۱۹۹۱

شهر موسیقی – ۱۹۹۴

 دست یاقت و همجنین فلسفه برنامه ریزی شهری De Portzamparc را در پاریس تصویب رساند و آن را به یک مجتمع مجزا با چهار راه ها ، میدان مرکزی و ترکیب فضای داخل و بیرونی تبدیل کرد.

کریستین دپارتزامپارک اولین معمار فرانسوی است که جایزه پریتزکر را در سال ۱۹۹۴ برنده شد، وی با طراحی سفارت فرانسه در برلین در سال ۲۰۰۳ وموزه هرج در سال ۲۰۰۹ و برج یک-۵۷ در سال ۲۰۱۳، تنها خروجی کارهای خود را افزایش داد، که برج یک-۵۷ بلندترین ساختمان مسکونی منهتن است.

در مقایسه با شهرت برخی برندگان جوایز پریتزکر،دپارتزامپارک به نظر می رسد آنقدر مشهور نیست، اما طراحی خای وی به صورت(Iterative designs) در حال تکامل است و اندیشه های او اغلب برای درک وی و ترکیب ماهیت فضا مورد تحسین معماران و شهرسازان قرار می گیرد.

برای مشاهده متن اصلی به سایت زیر مراجعه نمایید:

https://www.archdaily.com/627659/spotlight-christian-de-portzamparc